Wiadomości

BEZPIECZNY WEEKEND MAJOWY

Data publikacji 27.04.2016

Przed nami długi, majowy weekend. Czas wyjazdów za miasto, spotkań ze znajomymi, uczestnictwo w imprezach rozrywkowych. Wszystko to niesie za sobą pewne zagrożenia.To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców, rowerzystów i pieszych. W tym czasie policjanci ruchu drogowego będą prowadzili ogólnopolskie działania "Bezpieczny weekend". Nad bezpieczeństwem podróżujących będzie czuwało więcej niż zazwyczaj funkcjonariuszy - i to zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych przekraczających dozwoloną prędkość. Aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji każdy powinien wiedzieć, jakie czyhają na niego zagrożenia i jak się przed nimi zabezpieczyć.

Przed nami długi, majowy weekend. Czas wyjazdów za miasto, spotkań ze znajomymi, uczestnictwo w imprezach rozrywkowych. Wszystko to niesie za sobą pewne zagrożenia. To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców, rowerzystów i pieszych. W tym czasie policjanci ruchu drogowego będą prowadzili ogólnopolskie działania "Bezpieczny weekend". Nad bezpieczeństwem podróżujących będzie czuwało więcej niż zazwyczaj funkcjonariuszy - i to zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych przekraczających dozwoloną prędkość. Aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji każdy powinien wiedzieć, jakie czyhają na niego zagrożenia i jak się przed nimi zabezpieczyć.

Oto kilka najprostszych zasad, o których należy pamiętać!

Opuszczając dom całą rodziną należy właściwie zabezpieczyć mieszkanie. Warto też poprosić zaufanych sąsiadów, aby zwrócili uwagę czy ktoś obcy nie kręci się w pobliżu posesji.

Nigdy nie wsiadaj za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu. Przed uruchomieniem silnika samochodu bezwzględnie zapnij pasy bezpieczeństwa. Podczas postoju pamiętaj, by nie zostawiać na siedzeniach bagażu, ani dokumentów. Lepiej zabierz je ze sobą lub zamknij w bagażniku.

Jadąc pociągiem lub autobusem zwróć szczególną uwagę na „kieszonkowców”. Osoby takie stwarzają w środkach komunikacji tzw. „sztuczny tłok” dlatego podczas przejazdu zawsze mocno trzymaj torebkę a portfel schowaj w sposób uniemożliwiający jego wyciagnięcie. W pociągach natomiast unikaj pustych przedziałów i nie przyjmuj poczęstunku od przygodnych towarzyszy podróży, w szczególności alkoholu, gdyż będąc pod jego wpływem łatwiej możesz stać się ofiarą przestępców.

Pieszym przypominamy, aby nie wchodzili na ścieżki rowerowe. Zaś rowerzystom, aby unikali slalomu pomiędzy pieszymi idącymi chodnikiem. Pamiętaj, że rower to także pojazd i nie można kierować nim po spożyciu alkoholu.

Podczas imprez masowych, zwłaszcza na świeżym powietrzu, pamiętaj o bezpieczeństwie dzieci i miej na nie stałe baczenie.

Jeśli zauważysz osoby zachowujące się dziwnie i podejrzanie, dzwoń na numer alarmowy 997 lub 112.

Powrót na górę strony