Wiadomości

BYTOWSCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZED OSZUSTWAMI „NA POLICJANTA” i „NA WNUCZKA”

Data publikacji 09.07.2020

Bytowscy policjanci podczas codziennie wykonywanych czynności służbowych informują seniorów o kolejnej fali oszustw dokonywanych na najstarszych obywatelach. W sąsiednich powiatach w ostatnim czasie dochodzi do przestępstw "na wnuczka" i "na policjanta". Policjanci cały czas prowadzą akcje profilaktyczne i każdego dnia przypominają o tym, jak nie paść ofiarą tego typu oszustów. Działania profilaktyczne prowadzone przez policjantów sprawiają, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Pomimo tego jak widać w innych powiatach nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazują oszustom swoje oszczędności. Pamiętajmy, policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów. Jeżeli odbierzemy telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą o przekazanie pieniędzy, czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, musimy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem.

Bytowscy policjanci jak i wszyscy pomorscy policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć lub przekazane na konto bankowe. Pamiętajmy, oszuści nie odpuszczają - stosują podstęp, różne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować ludzi, często osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

- Po pierwsze należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

- Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

- Nigdy też nie przekazuj swoich pieniędzy obcej osobie, nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego. Wybranie numeru telefonu bez wcześniejszego rozłączenia rozmowy nie spowoduje nawiązania nowego połączenia.

- O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

Powrót na górę strony